Forum Kene
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Forum Kene

Forum Kene 'ye Hoşgeldin Misafir !
Toplam 0 Mesajın Var.
Son Üyemiz : https://forumkene.yetkin-forum.com/u42

AnasayfaGaleriLatest imagesAramaKayıt OlGiriş yap

Türkçe'yi Türkçe Konuşalım

3 posters
YazarMesaj
Private
AdminAdmin
Private

Erkek
Rep Puanı : 9785631
Saygınlık : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Heartb5
Aktiflik : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Heartb5
Rep Gücü : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım G_rank5

Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Empty
MesajKonu: Türkçe'yi Türkçe Konuşalım   Türkçe'yi Türkçe Konuşalım EmptyC.tesi Tem. 05, 2008 12:16 am

Türkçe'yi Türkçe Konuşalım study

“Kim konuşabiliyorsa insandır. Çünkü konuşma bilgeliktir” demiş Yazar Akın Önen. “Öyle ise: söz beyne değil, beyin söze egemendir. Yani dil: insan beyninin, düşüncesinin bir ürünü ve o düşüncenin anlatımıdır. Gözle anlatımıdır, mimikle anlatımıdır, işaretle anlatımıdır, yazı ile ve sözle anlatımıdır. Kısaca insan düşüncesinin, beyinin ürünüdür. İnsan düşündüğü için dil vardır.” Diye sürdürüyor dil anlatımını. Dilimizi ne güzel tarif ediyor değil mi? Bizi diğer canlılardan ayıran en büyük özelliğimiz de dilimizdir. Bizi yaratan yüce Allah’a şükürler olsun ki konuşabiliyor, derdimizi dilimizle anlatabiliyoruz.

Yabancı dillere tutkunluğumuzdan ve yüzyıllar boyu kendi dilimizi küçük görerek, ona gereken ilgiyi göstermememizden ötürü, kimi kavramlarda eksiklerimiz ve dili yozlaşmaya götüren tutumlarımız oldu. Bu gün de aynı yöndeki kimi gelişmelere tanık oluyoruz. Ama dilimizin geçmişine, günümüz Türkçesinin derinliklerine inenler, ne engin bir deniz karşısında bulunduklarını kolayca anlayacaklardır.

Dilimiz kültürümüzün de temelini oluşturuyorsa önemini yadsımamak gerekir. Ancak, önemli olan bu temel araç, şimdilerde önemsenmiyor ve yok oluşunu izlemekle kalıyoruz. İletişim araçlarının etkisi ile de dilimiz gitgide kayboluyor. Yeni bir oluşum değişim gibi sunulan bu yozlaşma herkesi kendine çekiyor. Açılan her yeni işyeri adını Türkçe dışında herhangi bir dilden seçiyor. Fakat ülke çapında yaklaşık kırk belediye bu konuya özenl eğilmekte ve meclislerinde bu yönde kararlar almaktadırlar. Bu gelişmeleri takdirle takip ediyoruz. Karaman bu konuda başı çekmektedir. Yozgat Belediyesi’nde de bu yönde halkla, sivil toplum örgütleri ve öğrencilerin ele ele verdiğini okudum. Hatta öğrencilerimizin ‘Temiz Türkçe’ için Yozgat’ta yürüdükleri haberleri vardı dün. Bütün belediyelerimize ve diğer öğrencilerimize örnek olmasını dilerim.

İnsanlar birbirlerine yabancı adlar takıyor. Her yeni ürün dikkat çeksin diye farklı bir dilden isimlendiriliyor. Ticaret dilinde de Türkçe kullanılmalı bence. Markalarımız kendi dilimizden seçilmeli.

Dile yapılan saldırılar en etkili yok etme politikaları da olabilir. Ülkemizde bu çemberin içine atılmış benliğini kaybetmeye başlamıştır. Getirilen bazı yasaklar dışında etkin çözümler üretilmemesi en büyük sorundur. Nereye kadar böyle gideceğini düşünmek yerine dilimizi tekrar gelecek nesillere kazandırmanın yollarını bulmamız gerekir. Her türlü sorunu, eleştirmeyi başarılı şekilde yapan bizler çözüm iletmeyi arka sıralara atıyoruz.

Son günlerde Türkçe için yeni çalışmaları takdirle izlemekteyim. TBMM bu konuda bir araştırma komisyonu kurdu. Bu komisyonun özverili çalışmalarını takdirle izliyorum ve ulusal basında da dikkatle takip ediyorum. Söz konusu komisyon; Türk Dil Kurumundan yetkili kişileri, Siyasetin değişik isimlerini, Eski Milli Eğitim Bakanlarını, ülkede ses getiren sivil toplum örgütlerinin başkanlarını, Türkçemizdeki bozulma ve yabancılaşma durumunu soruyor, dinliyor ve çözüm önerileri getirmelerini istiyor.

TEMA vakfının hoşuma giden sloganını okumuştum: “üzerinize vazife olmayan işlere karışın” diyordu. Hepimiz ulusal kültürümüz adına, milli bir dava olarak bilip üzerimize düşeni yapmalıyız. Hiçbir şey yapamasak bile günlük yaşantımızda Türkçeyi Türkçe konuşma gayreti içinde olsak yeter. Teknolojinin hepimizi içine çektiği şu ortamda mesajlaşma, sohbet etme adına bile olsa dilimizi güzelce kullanmaktan vazgeçmemeliyiz.

Yunus’un arı duru Türkçesi bu güne kadar gelmiş ve herkes tarafından anlaşılabiliyorsa, Karamanoğlu Mehmet Bey’in yaktığı meşale bizi hala aydınlatıyor demektir.

Çocuklarımız Türkçeyi daha güzel konusun diyedir çabamız. Gelecek nesillere daha temiz bir Türkçe bırakabilir, sadeliğini koruyabilirsek ne mutlu bize. Burada yine görev hepimize düşüyor. Halkımızdan, kamu kurumlarımıza, sivil toplum kuruluşlarından, Üniversitelere, öğretmenlere ve basınımıza kadar sorumluluk yüklenmeliyiz.

En son Private tarafından C.tesi Tem. 05, 2008 10:56 am tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi
http://www.forumkene.com
infernus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
infernus

Erkek
Ruh Hali : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Tatli
Rep Puanı : 10
Saygınlık : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Heartb1
Aktiflik : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Heartb1
Rep Gücü : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım G_rank1

MesajKonu: Geri: Türkçe'yi Türkçe Konuşalım   Türkçe'yi Türkçe Konuşalım EmptyC.tesi Tem. 05, 2008 6:04 am

ee ben alıştım ama lol, omfg, wtf, ffs ... neetcez simdi Razz
Private
AdminAdmin
Private

Erkek
Rep Puanı : 9785631
Saygınlık : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Heartb5
Aktiflik : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Heartb5
Rep Gücü : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım G_rank5

MesajKonu: Geri: Türkçe'yi Türkçe Konuşalım   Türkçe'yi Türkçe Konuşalım EmptyC.tesi Tem. 05, 2008 6:09 am

infernus demiş ki:
ee ben alıştım ama lol, omfg, wtf, ffs ... neetcez simdi Razz

Kullanmassın olur biter... Surprised
http://www.forumkene.com
infernus
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
infernus

Erkek
Ruh Hali : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Tatli
Rep Puanı : 10

MesajKonu: Geri: Türkçe'yi Türkçe Konuşalım   Türkçe'yi Türkçe Konuşalım EmptyC.tesi Tem. 05, 2008 6:15 am

kk Razz
FeaRLeSS
YENİ ÜYE
YENİ ÜYE
FeaRLeSS

Erkek
Ruh Hali : Türkçe'yi Türkçe Konuşalım Canli
Rep Puanı : 100

MesajKonu: Geri: Türkçe'yi Türkçe Konuşalım   Türkçe'yi Türkçe Konuşalım EmptyC.tesi Tem. 12, 2008 10:27 am

Bencede bu konuda dikkatli olmamız lazım...

Türkçe'yi Türkçe Konuşalım
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-